Stomme i teak. Svart skinnklädsel med lös, stoppad sits. Brickmärkt FF France & Son. Bredd 79 cm, sitthöjd ca 39 cm, ryggens höjd 89 cm.
Märkbara skador i klädseln. Stötmärken, repor. Tyget under sittdynan saknas, sittdynans klädsel senare.
"Scandinavian design", Charlotte & Peter Fiell, Taschen 2013, stolen avbildad på sidan 327 (i den engelskspråkiga versionen).