Dirk Bouts

(Nederländerna, 1415-1475)
Dirk Bouts
(Nederländerna, 1415-1475)

DIRK BOUTS, hans efterföljd, olja på pannå, troligen 1500-tal.

Korsnedtagningen. Bildens mått 85 x 60 cm.

Ytslitage. Krackelyrer och färgbortfall. Retuscher. Senare fernissa. Parketterad pannå. Pannå slagen samt med avslag i hörn.

Utropspris
20 000 SEK