Stomme i svartlackerad metall. Klädsel i brunt läder från Karsfälts gård, reliefstämplat, vegetabiliskt garvat på Tärnsjö garveri.
Obetydliga repor i lädret.
Alla intäkter går oavkortat till Barncancerfonden.