AMALIA LINDEGREN, kopia efter, olja på duk, ej signerad.
"Söndagsafton i en dalstuga". Originalet utfört 1860. Duk 85 x 116 cm.
Färgbortfall, krackelyrer, smärre ojämnheter i duk.
Kopian utförd av Sophe Willems (född Thomé).
(Informationsblad medföljer)