Fanerad med mahogny. Raka sidor, flankerande pilastrar. Glasad dörr, bakomvarande hyllplan. Insidan delvis beklädd med spegelglas. Längd ca 72, djup ca 47, höjd ca 167,5 cm. Nyckel finns.
Bruks - och åldersbetingat slitage med repor och märken samt stötskador med materialbortfall. Sprickor. Renoverad och kompletterad med bland annat lagningar, senare belysning invändigt (denna ej funktionstestad), spegelglas. Skadat spegelglas.