KANDELABER/MENORAH, sterlingsilver, Israel, 1900-talets mitt. Vikt ca 200 gram.

Sjuarmad ljusstake på kolonnformat skaft. Rund fot med riklig ornamentik och tre infällda malakiter. För bruk vid Chanukka eller Shabbat. Höjd ca 25,5 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
2 000 SEK