Underrede bemålad metall. Korg i trä, klädd i svarttyg. Suflett, handtag i porslin. Sängkläder och madrass. Längd 90 cm, bredd 37 cm, höjd 75-98 cm. Grammofonen i plåt, längd 27 cm.
Slitage och repor. Revor. Senare delar. Grammofonen med märkbara skador, utan nål, funktionen ej testad.