VASER, 2 st, "Sgraffito", Josef Ekberg och Elsa Engström, Gustafsberg, tidigt 1900-tal.

Blomsterdekor i blå sgrafitto mot turkosbotten. Höjd 15 respektive 25 cm.

Sedvanligt ytslitage, tillverkningsdefekter. Mindre vas med invändig krackelyr.

Utropspris
1 500 SEK