RESEKOFFERT, Newark Trunk Co, USA, 1900-talets första hälft.

Lackerad. Beslag i mässingsfärgad metall. Med etiketter från Svenska Amerikalinjen. Hänklar i läder. Målad insida med lådor och galgar. Längd 102 cm, bredd 56 cm, höjd 59 cm.

Bruksslitage, ställvis hårdare. Skador. Senare målning invändigt. Rost. Bucklor. Viss odör invändigt. Nycklar saknas.

Utropspris
2 000 SEK