WOLTER GAHN/ISAC GUSTAF CLAESSON, teckning, ritningar, förslag till annex Riksdagshuset Stockholm, Mynttorget.

Teckning i kol och blyerts signerad Gustaf Claesson. Två Planer/ritningar i tusch och signerade Gustaf Claesson och W. Gahn. Två foton (Slottet/Mynttorget). Porträtt (fotogravyr) av I. G. Claesson. Levnadsbeskrivning över I. G. Claesson.
Kartongerna ca 67 x 57 cm.

Fläckar, slitage. Kartongerna med nålstick i hörnen, mindre defekter längs kanterna.

Proveniens

Enligt uppgift ur I.G. Claessons kvarlåtenskap.

Materialet framtaget i samband med arkitekttävling 1922, och tilldelat första pris. Sannolikt använt för att presentera projektet internationellt.

Utropspris
1 500 SEK