SKRIVBORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets första hälft.

Målad plåtskärm och stomme i mässing. Med två elektriska ljus. Dekor av krönande örn. Höjd ca 55 cm.

Bruksslitage, repor och märken. Krackelyr. Mindre sned. Lagningar undertill. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK