Matknivens längd 25 cm. Matgaffelns längd 21 cm, "fiddle and thread pattern". 6 knivar utan stämpel. Stålblad, 6 st blad märkta Hackman Sorsakoski. En ej ihophörande och skadad kniv medföljer i två delar.
Anlöpningar, slitage, ett blad med nagg, delvis olika.