TAKLAMPA, Taito Oy, 1930-tal. Höjd 80 cm.

Mässingsstomme, 4 ljuspunkter, beigetonade glaskupor. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 60 cm.

Slitage, anlöpningar, intryckningar på eldelarna och en saknas. Nagg på kuporna. Ej funktionstestad.

Utropspris
300 EUR