Bemålad plåt. Ena laterna magican med fotogen samt elbelysning, den andra med elbelysning. Tolv glasbilder medföljer. Höjd 17,5-21 cm.
Ej funktionstestade. Ställvis omfattande slitage. Färgbortfall och repor. Ena laterna magican med troligen saknad gasbelysning elbelysning, lampfoten lös.