Fanerad med olika träslag. Intarsiadekor av bl a musicerande putto. Beslag i metall. Skiva i sten. Tre lådor. Längd 111 cm, bredd 51 cm, höjd 80 cm. CITES-intyg medföljer. Nyckel finns.
Bruksslitage. Nagg. Krackelyrer.