Två cirkulära dosor med minnesmynt över Oscar II 25-årsjubileum på tronen samt minnesmynt över 300-årsjubileumet av grundandet av kolonin Nya Sverige i Delaware 1638, stämplade August Laurén & Son, Stockholm, 1940. Dosa med minnesmynt över Gustav Vasa, stämplad Svea Guldsmeds AB, Gävle, 1921. Kvadratisk dosa med minnesmynt över Fredrik IX och drottning Ingrid, danskstämplad. Längd 3-5,5, cm.
Slitage.