Betsat trä. Kannelerade ben. Dekorbeslag i mässing. Det ena med stenskiva. Vardera med en lucka, en låda samt en hylla. Det ena brickmärkt. Bredd ca 38 cm, djup ca 37 cm. Höjd 85-86 cm.
Smärre slitage. Repor och märken. Ena skivan med fuktskador.