BÅLSERVIS, 14 delar, "Turun Hopea", Pentti Sarpaneva, Finland, 1960-tal.
Gulbrunt glas och brons. Bålskål med sked samt tolv glas i två olika storlekar. Etikettmärkta och signerade. Bålskålens höjd 16 cm, glasens höjd 6,5 cm respektive 8,5 cm.
Bruksslitage. Smärre nagg samt repor.