Skuren och blästrad dekor av växtslingor. Tolv vinglas, tolv grogglas, tolv selterglas, sju snapsglas, tolv sherryglas samt nio likörglas. Etikettmärkta H.N.G. En vas med avvikande dekor medföljer. Höjd ca 6-14 cm.
Slitage. Flertalet nagg. Enstaka sprickor.