Fanerade i valnöt samt bemålade. Dekorerade med frukter och blommor. Etikettmärkta "Boggs & Buhl, Pittsburgh". Ej monterade. Längd 203 cm, bredd 107 cm, höjd 114 cm.
Bruksslitage. Stötmärken, repor samt torrsprickor. Skador och skiftningar i fernissan. Senare ytbehandling.
Se även föremål 690080, 697998 och 697997.