TOBAKSBURK, gjutjärn. Carl Elmberg, Näfveqvarns bruk, 1920-tal.
Cylinderformad med utsvängd fotring. Reliefdekor av naken man och kvinna samt hjortdjur. Lock med krönande knopp. Locket invändigt med montering i krom. Höjd ca 15,5 cm.
Bruksslitage. Rost. Senare montering invändigt.