VÄGGLAMPA, modell 9478, Paavo Tynell, Idman 1900-talets mitt.

Mässing. Med tillverkarens stämpel. Djup 21 cm.

Glaskupa saknas. Repor, anlöpningar. Väggfästet med intryckningsskada. Funktionen ej testad.

Snarlik illustrerad i katalogen "Finland House Lighting".

Utropspris
200 EUR