Meccano bygglåda på hjul i betsat trä. Beslag av mässing. Gavlar med bärhandtag av mässing. Meccanodelar i rött och grönt. Tre uttagbara förvaringslådor med underliggande förvaring. Lock märkt "Meccano". Instruktionsböcker medföljer, 2 st Märklin, 3 st Meccano, en mekanik samt en teknik. Längd 72. Bredd 38. Höjd 28 cm.
Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Instruktionsböcker med hårt slitage. Ej genomgångna. Defekta låsbyglar.