LAILA PULLINEN, brons, signerad LP, numrerad 16737, 1970-tal.
"Nödens tre ansikten". Storlek 9,5 x 9,5 x 9,5 cm.
Sedvanligt slitage, smärre fläckar.
Formgiven år 1977 som Röda Korsets 100-års jubileumsmedalj. Nummer 1 erhölls av President Urho Kekkonen.