Fast, stoppad klädsel i rygg och sits. Svarvad och skuren dekor. Hjultrissor framtill.
Lagningar, märkbara skador och slitage. En stol saknar klädsel, skador i klädseln. Lösa delar samt delar saknas. Ett löst ben medföljer. Skadade tappar.