Tre olika, förgyllda dekor på koboltblått botten. 13 tekoppar med fat, 16 kaffekoppar med fat, 13 assietter. Kanna, höjd 16 cm. Fem av kaffekopparna något mindre. Två tekoppar märkta "Moskva" i kyrilliska bokstäver och med stadsvy i kartusch.
Bruksslitage. Delvis II-sortering.