PER KRAFFT D.Y., olja på duk.
Porträtt av fru Clara Maria Elisabet Carlson, född Krafft, 67 x 57 cm, originalram i empire.
Retuscher, hål, smärre färgbortfall, krackelyrer.
Fröken Agda Bendz, Lund.
Auktionen efter M. Bendz, Nya Skottorp, 1983.
Liljevalchs konsthall, Stockholm.
Porträttet föreställer Clara Maria Krafft vid 20 års ålder (1814-1891).
Gift första gången med civilnotarien C.J.R. Carlson 1835, andra gången med notarien vid Svea Hovrätt V. Arnell, 1847.
Medföljer förteckning från auktion 1983.