HÄNGE, BROSCH samt ÖRHÄNGEN, ett par, mestadels Stockholm, Sverige, 1800/1900-tal, 18K guld.
Hänge, med fasetterad citrin, ca 2,86 ct, J Petterssons, Stockholm, 1929. Höjd 3 cm. Brosch, stämplad 'G D', Stockholm, 1857. Längd 3,8 cm. Örhängen, ett par, med blå kulor. Stift. Höjd 2 cm. Totalvikt ca 5 g.
Örhängen saknar en plupp. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.