TOALETTBORD samt ett par STOLAR, nyrokoko, 1800-talet mitt. Stolarna stämplade med Karl XIV Johans ägarstämpel.
Stolar i ljus björk med sitsar i rotting, undertill stämplade. Bord med fällbar skiva med infälld spegel samt två lådor i sargen. Stolarnas höjd 86 cm. Bordets längd 63, bredd 43, höjd (i nedfällt läge) 77 cm.
Omfattande slitage. Bordet med genomgående träsprickor. Ena stolens ryggstöd med brott samt med förstärkning i sargen. Rotting med slitage och hål.