Fanerad med pyramidmahogny. Ådringsmålad samt förgylld. Dekorerad med rocailler och vindruvsklase i krönet. Höjd 98 cm, bredd 33 cm.
Senare glas, senare bakstycke, senare bemålning. Omarbetad/kompletterad. Bruksslitage. Färgbortfall samt bortfall i förgyllning. Smärre skada i krön.