ASK MED LOCK, kalksten. Omkring 1800.

I form av liggande bok. Skuren dekor av pärmomslag. Locket krönt av liggande urnliknande formation. Höjd ca 13, längd ca 22 och bredd ca 18 cm.

Bruksslitage. Locket med kantnagg.

Utropspris
4 000 SEK