STOL, "10 unit system", Shigeru Ban för Artek, 2009, återvunnet material.

Stämpelmärkt.

Bruksslitage, fläckar.

Shigeru Ban född i Japan 1957, är en internationellt känd arkitekt. Han har varit en pionjär att applicera principen av hållbar utveckling inom arkitekturell design. Hans arkitektur betonar förfining och en högt utvecklad innovation, särskilt i materialtekniken.Hans ursprungliga och djärv strategi för användning av papper , kartong och bambu som byggnadsmaterial , i kombination med en ren - fodrade och modern arkitektoniska estetik, har gjort honom till en av de viktigaste arkitekterna i vår tid.
Shigeru Ban studerade vid Southern California Institute of Architecture och senare i Cooper Union School of Architecture. Ban utexaminerades 1984 varefter han började sin egen firma 1985 .
Ban kan beskrivas som en modernistisk, experimentalist samt rationalist. Arkitekten är mest känd för sitt innovativa arbete med papper rör som material för byggnation. Ban arkitektur har starka influenser från hans intresse för humanism. Ban är intresserade av byggnaden som helhet, och inte bara intresserad av så kallade vacker arkitektur: att bistå i att hantera katastrofer är lika viktig för honom. Ban DIY Flykting härbärgen (används till exempel i Japan efter jordbävningen i Kobe, i Turkiet och i Rwanda) har visat sig vara mycket effektiv för katastrofhjälpsbostäder. Ban vet att enkla lösningar är ofta det svåraste att utveckla - särskilt när man använder billiga material.
Ban stora verk omfattar bland många andra saker den japanska paviljongen på Hannover Expo 2000 och det nya Centre Georges Pompidou i Metz. 2007 ritade Shigeru Ban Artek paviljongen, "The Space of Silence" för Salone Internazionale del Mobile. Ban 10-Unit System för Artek lanseras i Milano 2009.

Utropspris
3 000 SEK