GALLERSKÅL, SKÅLFAT SAMT FAT, porslin, Kina, 1700-tal.

Olika dekorer i underglasyrblå. Gallerskål, längd 22, höjd 8 cm. Skålfat, längd 26 cm. Fat, diameter 27 cm.

Bruksslitage. Nagg. Gallerskål med spricka och lagningar. Senare dekor av löv, med skador. Visst glasyrbortfall.

Utropspris
2 000 SEK