Stomme i betsad bok. Laminerad skiva. Ben med mässingsskodda fötter. Svängd form. Tre lådor klädda i konstläder med dekor av pärlspik. Tre speglar. Längd 103, bredd ca 40, höjd 119 cm.
Slitage, repor, märken och färgbortfall. Mindre fanerskador och fläckar samt smärre anlöpningar. Bakben något lösa.