EMIL JOHANSON-THOR, olja på duk, signerad och daterad 1944.
"Tidig morgon", 33 x 46 cm.
Ytsmuts.
Emil Johanson-Thor var en svensk bildkonstnär och grafiker född i Landskrona. Johanson-Thor utbildade sig inledningsvis till yrkesmålare men studerade vid Caleb Althins målarskola och på Konstakademien där han senare blev professor vid etsningsskolan. Johanson-Thor studerade även en period i Paris där han tog intryck av kubismen. Han har målat stämningsfulla landskap hämtade från den skånska landsbygden, ofta i vinterskrud. I början var hans konstnärskap påverkat av en saklig naivism, men senare målade han mer realistiskt.