Svängda lådfronter, mässingsbeslag. Utdragbar skiva i sargen. Bredd 98 cm, djup 59 cm, höjd 84.
Låsen utbytta. Senare ben och skiva. Lagningar, kompletteringar. Översta lådans botten med längsgående spricka. Märkbara repor och stötmärken.