Vitlackerat trä. Toalettbord med tre lådor i sarg, varav två med lås. Skiva med jalusilucka. Längd 86, bredd 51, höjd 121 cm. Stol med genombruten rygg och tygklädd sits. Extra tyg till sits medföljer. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mindre fläckar, märken och repor. Några torrsprickor. Smärre färgbortfall. Torkad stoppning.