PASTEJFORM, lergods, empir, 1800-talets första hälft.
Oval. Reliefdekor av festonger och antikiserande figurscener. Lockknopp i form av lejon. Ristad monogramsignering i botten. Längd 30,5 cm, bredd 20,5 cm, höjd 20 cm.
Bruksslitage. Nagg. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.