Två skåp med hyllor, i mitten spegel med bakomliggande skåp med stång. Två lådor med fackinredning. Intarsiadekor samt rutfönster med slipat glas. Mått ca bredd 192 cm, djup 60 cm, total höjd 220 cm.
Slitage, lackskador, senare klädkrokar och stång, delar saknas. Lösa delar medföljer. Fraktas nedmonterad.