Dekor av bladverk, rocailler och tryckt dekor av blomster. Höjd 104 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Krackelyrer med missfärgningar. Lagning vid urnans mynning. Sprickor i urnans botten. Färgbortfall.