PIEDESTAL MED YTTERFODER, flintgods. England, 1800-talets slut.

Dekor av bladverk, rocailler och tryckt dekor av blomster. Höjd 104 cm.

Slitage, ställvis hårdare. Krackelyrer med missfärgningar. Lagning vid urnans mynning. Sprickor i urnans botten. Färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK