BORDSPENDYL, empire, Gerard A Paris. 1800-talets första del.

Bas i marmor uppburen av fyra tassar. Front med dekor i relief. Krönt av urhus samt med Homeros med sin lyra. Pendel finns. Längd 40 cm. Bredd 20 cm. Höjd 55 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken och repor. Lösa delar på marmorsockeln samt att det saknas delar högra hörnet. Sprickor och lagningar.

Utropspris
10 000 SEK