Oval formad skiva i teak. Tidningshylla i sarg. Lackerat underrede. Längd 166 cm, bredd 72 cm, höjd 48 cm.
Slitage, fläckar och repor. Senare lackering av ben. Skrapad yta med spår av svart färg.