FOLKDRÄKT, Floda-dräkt, broderat ylle, 1940-tal.

Vissa delar med sidenfoder och band. Vit bomullsblus. Rödrandigt liv med metall hakar. Röd, broderad jacka med knappar i mässing. Mönstrad sjal. Röd, broderad hätta. Broderad väska med metallspänne. Svart kjol med broderad bård. Blått förkläde med mönstervävt band. Röda strumpor i bomull. Kjol längd 83, midja ca 75 cm.

Smärre slitage. Bruksslitage. Sidendetaljer med skador. enstaka fläckar. Väskans metallspänne skadat.

Utropspris
5 000 SEK