Två svängda ljusarmar. Kolonnformat, kannelerat skaft på rund fot, pärlbandsdekor och bladmotiv. Krönande krans med kotte. Höjd 25 cm.
Slitage, ärg. Ställvis sliten förgyllning. Något sneda ljuspipor.