William Harris Weatherhead

(England, 1843-1903)
William Harris Weatherhead
(England, 1843-1903)

WILLIAM HARRIS WEATHERHEAD, akvarell, signerad.

Fiskarfru. Bildstorlek ca 36 x 25 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Flitig utställare I London och andra engelska städer av genremotiv, mestadels historicerande interiörer med personer i samtida dräkter.
Representerad på Victoria and Albert Museum i London.

Utropspris
4 000 SEK