WILLIAM HARRIS WEATHERHEAD, akvarell, signerad.
Fiskarfru. Bildstorlek ca 36 x 25 cm.
Ej examinerad ur ram.
Flitig utställare I London och andra engelska städer av genremotiv, mestadels historicerande interiörer med personer i samtida dräkter.
Representerad på Victoria and Albert Museum i London.