THANKA, Tibet, 1900-tal.

THANKA, Tibet, 1900-tal.

Buddhistiskt motiv i polykroma färger och guld. Monterad på textil med invävd dekor. I rulle. Motivets mått ca 65 x 47 cm. Baksida med stämpel och påskrift. Totala mått ca 105 x 71 cm.

Rester av sigill/lack på baksidan. Hanteringsskador. Smärre färgbortfall. Textil ställvis blekt.

Utropspris
1 500 SEK