VAS och POKAL, porslin, en märkt Gustafsberg, troligen Gunnar Wennerberg, ca 1900.

Vas med dekor av liljekonvaljer mot mörkblå fond, höjd 12 cm (i botten inristat "Mörkblå"). Pokal med lock, med dekor av blomstergirlanger och lagerkransar mot ljusblå fond (pokalen märkt Gustafsberg), höjd 16,5 cm.

Mindre slitage, mindre bränningsdefekter. Pokalen med spricka. Locket med ett nagg, samt lockknopp lagad.

Utropspris
1 500 SEK