Rektangulärt med plant lock och kulfötter, 11 x 15, rektangulärt med välvt lock och graverat vapen under friherrlig krona för ätten Ramel, 9,5 x 13,5 cm. Med inredning av trä resp sammet.
Slitage, repor, skrinet med kulfötter bär gåvogravyr undertill lock. Det friherrliga skrinet med något lös bottenplatta. Någon mindre buckla.