fanerat i mahogny. Delvis läderklädd skiva med guldprägling. Tre lådor i sargen samt två hurtsar med tre lådor vardera. Längd 152, bredd 91, höjd 77 cm.
Slitage, repor, märken och fläckar. Ställvis skavt trä och avmattad lack. Mindre fanerskador. Nyckel saknas.